środa, 7 marca 2018

Pełnoletność

27 stycznia nasz starszy syn Łukasz został osobą pełnoletnią, hm co to tak naprawdę znaczy?
Z chwilą osiągnięcia pełnoletności człowiek nabywa pełną zdolność do czynności prawnych. Od tej chwili jego rodzice lub opiekunowie tracą prawa i obowiązki do opiekowania się nim, zarządzania jego majątkiem i reprezentowania go. Osoba pełnoletnia może sama o sobie decydować, swobodnie zawierać umowy, dysponować majątkiem, decydować o swoim zdrowiu i ewentualnym leczeniu.
        W przypadku niektórych osób upośledzonych umysłowo lub chorych psychicznie ta prawna zdolność do samodzielnego kierowania swoim życiem i pozbawienie opieki, reprezentacji w stosunkach prawnych mogą okazać się niebezpieczne. Począwszy od spraw majątkowych, w których to osoby upośledzone umysłowo mogą być oszukane, wykorzystane, wciągnięte do zawierania niekorzystnych umów, a skończywszy na sprawach dotyczących ochrony zdrowia i życia. Znane są przypadki, że lekarze nie mogli uratować życia pełnoletniej osobie upośledzonej umysłowo, która nie zgadzała się na przeprowadzenie niezbędnej operacji.
A co to znaczy w naszym przypadku  i innych rodziców wychowujących dzieci ze sprzężoną i głęboka niepełnosprawnością. A oznacza to kilka wizyt w sądzie  w celu  przeprowadzenia całej procedury ubezwłasnowolnienia  własnego dziecka , bo mimo choroby tak znacznej i od urodzenia nasze państwo zmusza nas do takiego czynu i niby musimy to zrobić dla dobra własnego i naszego dziecka.Z chwilą ukończenia przez dziecko 18 lat instytucja rodzica zanika i nie mamy żadnych  praw a nasz syn nie jest w stanie sam o siebie  zadbać . My jako rodzice najpierw w Sądzie Okręgowym  musimy przejść przez dwie rozprawy , potem w Sądzie rejonowym przez kolejną o ustanowienie nas rodziców prawnymi opiekunami. Ludzie którzy mają zdrowe dzieci nawet w 1% nie wiedzą  i nie rozumieją przez co my musimy przechodzić  jak bardzo dla nas rodziców troszczących się o własne dzieci jest to poniżające. Dla Wszystkich osiąganie pełnoletności i wkroczenie w wiek dorosłego życia jest czymś wspaniałym i jednym z najważniejszych momentów w życiu  dla nas tak nie jest  ale mimo wszystko postanowiliśmy przejść przez całą tę nieprzyjemną procedurę z podniesionym czołem  wszystko trwało 1,5 roku, jesteśmy razem z mężem prawnymi opiekunami Łukasza, nasz syn ma dowód osobisty a przez ZUS został uznany za osobę  niezdolną do pracy na stałe z tego tytułu przysługuje mu renta socjalna w wysokości  644 zł miesięcznie. Po mimo wszystkich tych nieprzyjemnych procedur postanowiliśmy aby ten dzień był  hucznie świętowany zaprosiliśmy  rodzinę i  przyjaciół , był tort , prezenty i tańce. Wiele naszych przyjaciół z całej polski  dzwonili od rana z życzeniami  dla naszego mężczyzny , wielu z Was przysłało  mu z tej okazji prezenty wiemy ,że stawaliście na głowie aby wymyślić coś co sprawi mu przyjemność. Dzięki Wam wiemy ,że dla naszego syna ten dzień z pewnością był  
dniem szczęśliwym - MIMO WSZYSTKO

  DZIĘKUJEMY

W ośrodku OREW do którego na co dzień uczęszcza Łukasz impreza urodzinowa odbyła się 2 lutego w czasie balu karnawałowego.
Wpis został przeniesiony z 22.02.2017r.
http://zycie-braci-gluchoniewidomych.bloog.pl/id,359643303,title,PELNOLETNOSC,index.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz